Wakacje z psem w górach

pet_03

Jeśli lubisz górskie wycieczki i chciałbyś spędzić wczasy z psem w górach, warto wcześniej dobrze zaplanować wyjazd. Koniecznie weź pod uwagę kondycję fizyczną i możliwości Twojego psa, ponieważ pokonywanie górskich szlaków jest dla czworonoga nie lada wyzwaniem! Ważne jest zachowanie Twojego psa i jego posłuszeństwo, ponieważ na trasie możecie mijać dużą liczbę innych ludzi i zwierząt. Dowiedz się, jak sprawić, by urlop z psem w górach był przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila!

 

Jak zaplanować wakacje z psem w górach?

 

Jeśli masz zamiar chodzić z pupilem po górskich szlakach, musisz pamiętać, że Twój czworonożny przyjaciel nie wszędzie będzie mógł Ci towarzyszyć. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami związanymi z ochroną przyrody, nie można wprowadzać psów i innych zwierząt domowych do parków narodowych. Od władz parku zależy jednak sposób realizowania tego prawa, ponieważ w niektórych miejscach obowiązują dyrektywy dopuszczające wędrówki z czworonogami. 

W najwyższych polskich górach, Tatrach, obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Wyjątkiem są psy pasterskie na obszarach dopuszczonych do wypasu owiec, asystujące osobom z niepełnosprawnościami oraz psy ratownicze, które wykorzystywane są między innymi do przeszukiwania lawinisk. Tatrzański Park Narodowy udostępnia jednak dwa szlaki, na które możesz zabrać czworonoga – Dolinę Chochołowską oraz Drogę Pod Reglami. 

Swojego psa możesz swobodnie wprowadzić na teren Karkonoskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych. Jeśli chcesz spędzić jeden dzień lub weekend w górach z psem, możesz wybrać Tatry, jednak na dłuższe wyjazdy lepszym wyborem będą lokalizacje, w których będziecie mogli wybrać się na większą liczbę szlaków. 

 

Jak przygotować się na wyjście w góry z psem?

 

Na górskie wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować – zarówno Tobie, jak i Twojemu psu, będzie potrzebny odpowiedni ekwipunek. Zadbaj nie tylko o odpowiednie buty i ubrania dla siebie, ale również o wygodną uprząż i odpowiednio długą smycz dla Twojego pupila. W obszarach chronionych pies powinien bezwzględnie poruszać się na smyczy. To gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla czworonoga, jak i dla dzikiej zwierzyny. Zabierz ze sobą również woreczki do sprzątania odchodów. Polecamy spakować do plecaka także składaną miskę na wodę.

Przed wyjściem na górskie szlaki koniecznie zabezpiecz psa przed ugryzieniami kleszczy i innych pasożytów. Dobrym wyborem będzie obroża na kleszcze Deltatic, która zabezpieczy Twojego pupila przed groźnymi chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez kleszcze, muchówki i komary. Wiele górskich tras biegnie przez lasy i łąki, w których Twój pies jest narażony na kontakt z licznymi pasożytami i insektami. Weź ze sobą również książeczkę zdrowia psa z informacją o aktualnych szczepieniach. 

Istotne jest również właściwe przygotowanie kondycyjne. Nie polecamy zabierania na górskie wycieczki psich seniorów i szczeniaków, które mogą nie być gotowe na zwiększony, długotrwały wysiłek. Kilka tygodni przed wyjazdem wydłuż czas i tempo Waszych codziennych spacerów. Jeżeli odpowiednio zaplanujesz wycieczkę, wyjazd w góry z psem da wiele radości zarówno Tobie, jak i Twojemu czworonożnemu przyjacielowi!