Jazda na rowerze z psem

Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, wycieczki rowerowe, na które zabierzesz swojego zwierzaka, mogą być ciekawym urozmaiceniem i alternatywą dla zwykłych spacerów. Pamiętaj jednak, że jednoślad umożliwia Ci osiąganie wyższych prędkości i pokonywanie znacznie dłuższych odległości przy mniejszym nakładzie wysiłku — koniecznie dostosuj tempo i dystans do możliwości swojego psa. Dowiedz się, o czym należy pamiętać podczas jazdy na rowerze z psem!

obroże przeciw pchłom

Jak jeździć z psem na rowerze, aby ta aktywność była przyjemna zarówno dla właściciela, jak i pupila?

Musisz zdawać sobie sprawę, że nie każdy pies będzie nadawał się do wspólnych wycieczek rowerowych — to duża dawka ruchu, która wymaga odpowiedniej sprawności fizycznej. Dobrze jest stopniowo przyzwyczajać psa do biegania przy rowerze, zaczynając od krótkich dystansów. Aby oswoić czworonoga z przebywaniem w niewielkiej odległości od poruszającego się roweru, warto zacząć od spaceru, podczas którego będziesz prowadzić pojazd obok psa.

Koniecznie wybierz na przejażdżkę takie miejsce, gdzie nie ma dużego ruchu drogowego, aby nie narażać zwierzaka na niepotrzebny stres. Najlepsze będą tereny rekreacyjne i leśne ścieżki. Jako odpowiedzialny właściciel, powinieneś wiedzieć, czy wycieczka będzie dla Twojego psa odpowiednią rozrywką. Niektóre czworonogi są niespokojne i płochliwe, a gdy pies się wystraszy i nagle zmieni kierunek biegu, może narazić Cię na ryzyko upadku.

Jakie akcesoria sprawdzą się do wycieczek rowerowych z psem?

W przypadku małych zwierząt, w grę wchodzi jazda na rowerze z psem w koszyku. Na rynku dostępne są specjalne produkty, przeznaczone do zamocowania na kierownicy lub na bagażniku, które są zamknięte od góry, co chroni pupila przed wypadnięciem. Miękka wyściółka pozwoli mu wygodnie usiąść, gdy będzie obserwował otoczenie. Osoby, które pokonują na rowerze duże dystanse, mogą również pomyśleć nad zakupem specjalnej przyczepki rowerowej dla psa — podobnej do tych, w których przewozi się dzieci.

Dostępne są również specjalne smycze do wycieczek rowerowych z psem. Warto kupić modele elastyczne lub z amortyzatorem, które niwelują skutki nagłych szarpnięć. Dobrym wyborem są też specjalne uchwyty i rozpórki do przypięcia smyczy, dzięki którym będziesz mieć wolne ręce, co zwiększy Twoją stabilność na rowerze.

Jazda na rowerze z psem — jak zadbać o bezpieczeństwo czworonoga?

Niezwykle ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie psa przed ukąszeniami kleszczy. W związku z ociepleniem klimatu, takie ryzyko występuje o każdej porze roku. Kleszcze przenoszą choroby zakaźne, które mogą być groźne dla zdrowia i życia czworonoga — przed przejażdżką rowerową koniecznie zadbaj o zastosowanie środków, które będą zapobiegać ukąszeniom. Praktycznym produktem jest obroża Deltatic, która zapewnia skuteczną ochronę przed kleszczami, muchówkami i komarami nawet przez 6 miesięcy i jest bezpieczna w stosowaniu.

Jeśli będziesz pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, zarówno Ty, jak i Twój pies, możecie czerpać mnóstwo radości ze wspólnych wycieczek rowerowych. Dzięki nim zapewnisz pupilowi wiele bodźców oraz sporą dawkę ruchu, co wpłynie pozytywnie nie tylko na łączącą Was więź, ale również na stan zdrowia czworonoga!