W związku z ociepleniem klimatu Twój pupil jest narażony na ukąszenia kleszczy nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią i zimą. Dlatego tak bardzo istotne jest całoroczne stosowanie skutecznych metod ochrony przed kleszczami. Jeśli jednak z różnych przyczyn nie zabezpieczyłeś swojego czworonoga i doszło do ugryzienia, z naszego artykułu dowiesz się, co powinieneś zrobić w tej sytuacji!
Jak wygląda kleszcz u psa?
Kleszcz często jest trudny do znalezienia, szczególnie w przypadku zwierząt o dłuższej sierści, ponieważ znajduje się bezpośrednio w skórze. Kleszcz ma cztery pary odnóży, owalny lub kulisty kształt i kilka milimetrów wielkości, ale jego odwłok powiększa się, gdy kleszcz opije się krwią. Zmienny jest również jego kolor — może być brązowy, czarny lub czerwonawy. Głowa kleszcza zakończona jest wydłużonym aparatem gębowym przypominającym kształtem nożyczki i specjalną strukturą zwaną hypostomem, która umożliwia wykonanie otworu w skórze żywiciela. Hypostom ma kolce, które ułatwiają kleszczom utrzymanie się na ciele przez wiele godzin. Niektóre gatunki produkują również specjalną substancję działającą jak klej, pomagającą ściśle przylegać do skóry.
Czy można samodzielnie wyjąć kleszcza?
Jeśli znajdziesz na ciele swojego pupila wbitego w skórę kleszcza, możesz usunąć go własnoręcznie lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Najlepiej czynność tę wykonać z wykorzystaniem pęsety lub haka z zakrzywionymi końcówkami. Narzędzie należy zdezynfekować i chwycić nimi kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie równomiernie i powoli wyciągać go pod kątem prostym. Na koniec koniecznie zdezynfekuj miejsce ukąszenia i obserwuj je przez kilka kolejnych dni, zwracając uwagę na ewentualne objawy infekcji.
Jak wyjąć resztki kleszcza u psa?
Jeśli kleszcz został wyrwany w taki sposób, że jego części pozostały wbite w skórę, koniecznie należy je usunąć. Pozostałe fragmenty należy chwycić pęsetą możliwie blisko skóry i powoli wyciągać. Źle wyrwany kleszcz u psa może skutkować reakcją obronną organizmu i spowodować nagłe pogorszenie stanu zdrowia zwierzaka, dlatego koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy.
Sposoby na zapobieganie chorobom odkleszczowym
Ukąszenie kleszcza może skutkować przeniesieniem drobnoustrojów lub pasożytów, które wywołują niebezpieczne dla zdrowia i życia zwierzaka choroby zakaźne. Kleszcz u psa podczas ugryzienia narusza ciągłość skóry, przez co patogeny mogą bardzo łatwo przenikać do krwioobiegu. Niezależnie od tego, jak szybko uda Ci się zauważyć i wyciągnąć kleszcza — najbardziej istotne jest zapobieganie ukąszeniom.
Jeśli jesteś odpowiedzialnym właścicielem czworonoga, koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo podczas codziennych spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, wybierając sprawdzone środki chroniące przed ukąszeniami, takie jak obroża na kleszcze Deltatic, która jest nie tylko bardzo skutecznym, ale również bezpiecznym sposobem profilaktyki o długotrwałym działaniu. Obroża Deltatic pomoże Ci ochronić Twojego psa przed przyczepieniem się kleszcza, co w konsekwencji zmniejszy ryzyko zachorowania na choroby, takie jak babeszjoza czy borelioza.