Jeśli przymierzamy się do zaproszenia do rodziny pierwszego psa w życiu dobrze jest wcześniej przeznaczyć czas na zapoznanie się z literaturą dotyczącą psychologii psa, wychowania i budowania z nim właściwej relacji. Przy okazji rozmowy ze wszystkimi domownikami odpowiedzmy sobie na pytanie, ile czasu możemy przeznaczyć dla nowego domownika na czterech łapach. Tryb życia rodziny czy pojedynczego opiekuna może ulec wtedy zmianom. Psy potrzebują rutynowych zachowań, które budują ich poczucie bezpieczeństwa. Decydując się na czworonoga godzimy się na kilka codziennych spacerów, z których jeden powinien być dłuższy. Również karmienie, zabawa, pielęgnacja dochodzą do codziennych zajęć. Nieodzowne są wizyty u lekarza weterynarii, narzucone przez kalendarz szczepień, profilaktykę i leczenie bieżących schorzeń.
Jaką rasę psa wybrać?
Obiektywna ocena stylu życia oraz możliwości czasowych i finansowych pozwoli na dobranie psa odpowiedniej rasy i wielkości. Można również rozważyć przygarnięcie szczeniaka ze schroniska, fundacji czy domu tymczasowego.
Jeśli decyzja o zakupie czy przygarnięciu psa zostanie podjęta, przed przywiezieniem pupila warto wybrać się na zakupy. Od pierwszego dnia pobytu będą potrzebne miski na karmę i wodę. Najlepiej sprawdzają się te ze stali nierdzewnej i ceramiczne. Smycz obroża i szelki również będą obowiązkowe. Przybory do pielęgnacji sierści i zębów pozwolą od pierwszych dni w domu przyzwyczajać szczeniaka do dbania o jego higienę i zabiegów profilaktycznych. Od samego początku maluch potrzebuje kilku zabawek. Staramy się nauczyć go zajmowania się właśnie nimi, co może ustrzec przed niszczeniem przedmiotów – ubrań, butów czy mebli. Zanim szczeniak nauczy się zachowywania czystości w okresie kwarantanny poszczepiennej, przydadzą się preparaty do zmywania powierzchni, które eliminują zapachy a także podkłady higieniczne.
Pierwsza wizyta u weterynarza ze szczeniakiem
Pierwsza wizyta psa u lekarza weterynarii powinna odbyć się niedługo po przybyciu czworonoga do domu. Warto zadbać o to, by była ona dla naszego pupila miłym wydarzeniem, dzięki któremu chodzenie do psiego doktora nie będzie stresujące.
Pierwsze spotkanie w lecznicy to dobra okazja, by zapytać lekarza o wszystko, co nas niepokoi. Porozmawiajmy na temat prawidłowej pielęgnacji psa czy żywienia. Podczas pierwszej wizyty lekarz weterynarii sprawdza, czy szczeniak rozwija się w prawidłowy sposób. Kontroluje stan jego uzębienia, uszu, sierści oraz skóry. Przeprowadza badanie kliniczne, mierzy temperaturę ciała i ustala plan profilaktyki. Jeśli szczeniak zachowuje spokój, warto sięgnąć po przysmaki treningowe, by wzmacniać pozytywne reakcje. Lekarz weterynarii postara się aby pierwsza wizyta wywołała u pupila jak najlepsze skojarzenia.
Przez cały rok musimy zabezpieczać naszego psa przeciwko pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym. Dlatego już na pierwszej wizycie u lekarza weterynarii ustalamy jak to robić. Zapobieganie ukąszeniom kleszczy, komarów i muchówek jest bardzo ważne. Te ektopasożyty mogą przenosić choroby na psy. Kleszcze mogą być wektorami m. in. babeszjozy, erlichiozy i boreliozy. Komary mogą być nosicielami nicieni sercowych, a muchówki przenoszą leiszmaniozę u zwierząt i ludzi. Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Pierwsze dni w domu ze szczeniakiem
Od pierwszych dni w domu należy często brać szczeniaka na ręce, aby przyzwyczajał się do naszej bliskości. Przeznaczać czas specjalnie dla niego na przywoływanie do siebie, wspólną zabawę, oglądanie jego zębów, łap, uszu. Ma to na celu przekaz dla psa, że jest z nami bezpieczny i możemy wykonać z nim każdą czynność, która ma na celu właściwą opiekę i profilaktykę zdrowia przez jego całe życie.
Szkolenie psa od szczeniaka
Właściwe szkolenie psa to coś więcej niż nauczenie go konkretnych komend. Kluczowe jest pozytywne nastawienie do ćwiczeń zarówno ze strony psa jak i opiekuna. Przy takim założeniu widoczne są zadowolenie i szczera chęć sprawienia przyjemności opiekunowi.
Szkolenie psa najlepiej jest zacząć od psiego przedszkola. Po okresie kwarantanny poszczepiennej możemy zacząć poszukiwania miejsca i osób, które się tym zajmują. Namiary można znaleźć w internecie lub zapytać innych znanych nam psiarzy. Ważne jest, aby trafić do wykwalifikowanej osoby, która dobrze zna psychikę psów. W psim przedszkolu możemy zwykle spotkać szczeniaki od drugiego do ósmego miesiąca życia. Warto przed rozpoczęciem zajęć poznać szczegółowy plan kursu i zastanowić się czy odpowiada on naszym potrzebom i oczekiwaniom. Istotne są również metody szkolenia, które muszą być pozbawione kar i przemocy.
Szczeniaki uczą się w psim przedszkolu wielu rzeczy. Przede wszystkim przebywają w swoim towarzystwie, co dostarcza im różnorodnych bodźców i pozwala otwierać się na nowe doświadczenia. Podstawą zajęć jest prawidłowa socjalizacja. Można na bieżąco zadawać pytania trenerom dotyczące sposobów komunikacji, nagradzania czy eliminowania zachowań niepożądanych. Osoba, która prowadzi zajęcia z psimi maluchami zakłada, że uczy zarówno psy jak i ich opiekunów. Zajęcia psiego przedszkola powinny odbywać się w miejscu bezpiecznym, na przykład na terenie ogrodzonym, dostosowanym do liczebności grupy. Wtedy szczenięta mogą być dobrze skoncentrowane na wykonywanych zadaniach.
Na zajęciach psiego przedszkola psiaki uczą się podstawowych komend, chodzenia na smyczy, relacji z innymi czworonogami, pokonywania ograniczeń i lęków. Takie doświadczenia dają dobre przygotowanie do życia, a także do wizyt u lekarza weterynarii, w salonie pielęgnacji czy w miejscach publicznych.
Podczas spacerów można wykorzystać to czego się nauczymy w trakcie szkolenia. W przestrzeni miejskiej jest wiele nowych bodźców, które na początku mogą być trudne w odbiorze dla szczeniąt. Dotyczy to głównie głośnych, gwałtownych dźwięków takich jak odgłos silnika, hamowania, syreny samochodu uprzywilejowanego czy trąbienia.
Szczeniak po szkoleniu ma mieć nawyk skupienia uwagi na opiekunie, co pomaga radzić sobie w sytuacjach niestandardowych, niepożądanych i nieprzewidywalnych.
Stosowanie pozytywnych wzmocnień w postaci nagradzania powinno być regułą w pracy szkoleniowej z każdym psem. Pozwala ono również wzmocnić osobowość psów lękliwych, które miały w swoim życiu trudne doświadczenia. Dodatkowo potęguje wzajemne zaufanie.
Każdy pies lubi się uczyć, gdyż jest to dla niego pretekst do spędzania czasu z opiekunem, który podczas szkolenia jest skupiony wyłącznie na swoim przyjacielu na czterech łapach.
Jeśli mamy zajęcia indywidualne z instruktorem szkolenia psów bardzo ważna jest pierwsza rozmowa, która ma na celu poznanie historii psa. Jeśli mamy przygarniętego czworonoga, nie wiemy co go wcześniej spotkało i jakie miał przeżycia – doświadczony trener pomoże w pracy nad reakcjami lękowymi.
Opieka nad szczeniakiem – szkolenie w domu
Jeśli szkolimy pupila sami warto zastosować kilka praktycznych wskazówek. Sesje powinny być krótkie, aby uniknąć znużenia i zniecierpliwienia. Ćwiczenia mogą być częstsze i sprawiają, że nasz czworonożny przyjaciel będzie traktował naukę jako atrakcyjną zabawę. Jeśli pies czuje się niekomfortowo z powodu występujących okoliczności, warto przerwać szkolenie i powrócić do tego w bardziej sprzyjającej sytuacji. Warunkiem koniecznym podczas sesji ćwiczeniowej jest nasze pozytywne nastawienie .
Jeśli pupil ma problem z nauczeniem się nowej umiejętności nie należy się poddawać. Następnym razem możemy wrócić do momentu szkolenia, na którym się zatrzymał i ponawiać próby posuwania się do przodu małymi krokami.
Nasze psy wyczuwają nasze emocje, a więc siła głosu i mowa ciała mają pokazywać, że czerpiemy przyjemność ze wspólnego spędzania czasu. Psy potrzebują klarownych komunikatów i konsekwencji w prowadzeniu.