Kleszcze – groźny problem całoroczny

Kleszcz to groźny pasożyt zewnętrzny z rodziny pajęczaków. Jest on niezwykle niebezpieczny dla naszych zwierząt towarzyszących, czyli psów i kotów wychodzących. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczanie naszych domowych pupili przez cały rok, a także sprawdzanie stanu ich skóry i sierści po każdym spacerze. Kleszcze bytują obecnie nie tylko w lasach, ale także na łąkach, a nawet osiedlowych trawnikach. Przez ocieplenie klimatu i niezbyt ostre zimy, przystosowały się do bytowania i żerowania przez cały rok.

Kleszcz straszy nie tylko w lasach!

Z roku na rok obserwuje się coraz większą liczbę kleszczy i wywołanych przez nie zakażeń. Powszechnie sądzi się, że bytują one na drzewach i „spadają” na swoich żywicieli. Najczęściej możemy spotkać kleszcze w trawach i na łąkach, a także wśród zarośli przy osiedlach miejskich. Groźne choroby odkleszczowe dotyczą całego kraju. Opiekunowie zabierając swojego czworonożnego podopiecznego na wakacje z miasta nad może czy w góry, mogą przywieźć ze sobą niechciane ektopasożyty, jakimi są kleszcze z innego rejonu kraju. Dochodzi w ten sposób do wymieszania ognisk. Obecnie te groźne pajęczaki możemy spotkać zarówno w lesie, jak i w środku miasta. Co ciekawe, w tym drugim miejscu zakażonych kleszczy jest więcej. Pasożyty te są bardzo elastyczne, szybko dostosowują się do nowych warunków bytowania. Możemy znaleźć kleszcza nawet w domu. Ze spaceru pies lub kot wychodzący, może przynieść go na sobie z trawnika do mieszkania.

Wyróżniamy 650 gatunków kleszczy

Groźne pajęczaki bytują i zarażają nie tylko latem

Należy zadbać o swojego pupila i odpowiednio zabezpieczyć go przeciwko kleszczom o każdej porze roku. Obecnie w naszej strefie klimatycznej przez 12 miesięcy w roku powinniśmy aktywnie stosować preparaty, które ochronią nasze zwierzę przed ewentualnymi skutkami chorób odkleszczowych. Kleszcze nie kierują się porą roku, tylko temperaturą. Jeśli temperatura na zewnątrz jest dodatnia, kleszcze są aktywne, więc nasze zwierzęta powinny być zabezpieczane przeciwko tym pajęczakom przez cały rok. Odpowiedni preparat zaleca zawsze lekarz weterynarii, ponieważ jego dobranie powinno być podyktowane wieloma czynnikami indywidualnymi dla każdego czworonoga. Trybem życia, wagą, rodzajem sierści, a nawet wiekiem. Warto pamiętać, aby zabezpieczać przeciwko kleszczom nie tylko psy, ale także koty wychodzące, one bowiem także mogą być narażone na kontakt z kleszczami i groźne przenoszone przez nie choroby.

Zabezpieczaj czworonoga przeciwko kleszczom cały rok!

Miejsca na ciele psa które powinniśmy dokładnie obejrzeć po spacerze z czworonogiem

Najczęściej kleszcze „przytwierdzają się” w okolicach ud i pachwin, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Często kleszcze można również znaleźć na piersiach, pysku oraz w uszach. Szczególnie u psów zwisłouchych, takich jak np. spaniele. Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć psa, kleszcze mogą bowiem dopiero wspinać się do wyżej wymienionych miejsc i znajdować jeszcze na sierści w innych partiach ciała.

Jak właściwie usunąć znalezionego u czworonoga kleszcza?

Jeśli znajdziemy kleszcza, trzeba go usunąć jak najszybciej. Najlepiej wykręcić go za pomocą specjalnych plastikowych szczypczyków w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Ta metoda jest najprostsza i najskuteczniejsza. Powstałe po ukąszeniu zgrubienie powinniśmy zdezynfekować wodą utlenioną. Nie zawsze jednak profesjonalne urządzenie do usuwania kleszcza mamy w domu. Najlepiej jest udać się niezwłoczne do lekarza weterynarii. Kategorycznie zabronione jest nacieranie kleszcza jakiegokolwiek rodzaju maściami, tłuszczem czy masłem. Podobne sposoby były długo uważane za pomocne przy wykręcaniu kleszczy z ciała psa, jednak w rzeczywistości mogą one spowodować u kleszcza objaw podobny do wymiotów, które trafią do krwi psa i mogą spowodować zakażenie. Za każdym razem, usuwając kleszcza samodzielnie, właściciel czworonoga powinien mieć na sobie rękawiczki ochronne, aby uniknąć wbicia się kleszcza w jego skórę. Profesjonalne kleszczołapki można zakupić w gabinetach weterynaryjnych, lekarz może także nauczyć właściciela psa jak z nich korzystać.

Choroby odkleszczowe groźne dla zdrowia i życia twojego czworonoga

Najczęściej lekarze weterynarii w Polsce diagnozują babeszjozę i anaplazmozę. Choroby odkleszczowe często dają niestety mało specyficzne objawy, które mogą nie być od razu zauważone przez opiekuna czworonoga. Najczęściej jest to wysoka temperatura, apatia, brak apetytu, osłabienie lub kulawizna wynikająca z bólu i obrzęku stawów.

Każdy z powyżej opisanych objawów powinien skłonić opiekuna do wizyty u lekarza weterynarii. Choroby odkleszczowe są śmiertelne, jeśli nie zostaną szybko zdiagnozowane i nie wdroży się odpowiednio wcześnie ich leczenia. Dodatkowo choroby te wiążą się z poważnymi powikłaniami, pogarszającymi znacznie jakość życia pacjenta.

Jedynym sposobem uniknięcia chorób odkleszczowych jest regularne zabezpieczanie czworonogów przez cały rok. Preparat powinien być zarekomendowany przez lekarza weterynarii. Rolą opiekuna jest stosowanie się ściśle do terminów ważności środków przeciwko kleszczom, które zaleca producent.