Gdzie występują kleszcze?

Kleszcze to niewielkie stawonogi z rodziny roztoczy. Żywią się krwią żywicieli, którymi mogą być ssaki, ptaki i gady. Kleszcze przyczepiają się do skóry zwierząt i ludzi, a następnie przebijają ją, aby dostać się do krwi. Kontakt z tymi pasożytami może być bardzo niebezpieczny, ponieważ mogą przenosić groźne choroby, między innymi boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu i babeszjozę.

Gdzie najczęściej występują kleszcze?

Kleszcze można spotkać na całym świecie, w różnych szerokościach geograficznych. Są szczególnie powszechne w Europie, Ameryce Północnej i Azji.  Ich populacje są największe w regionach o ciepłym i wilgotnym klimacie. Ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe, w niektórych regionach mogą być bardziej aktywne o określonych porach roku, na przykład wiosną i latem. W terenach tropikalnych ich aktywność wzrasta w okresach deszczowych, gdy warunki sprzyjają rozmnażaniu oraz rozwojowi larw i nimf.

Kleszcze są aktywne głównie w okresach ciepłych – optymalna dla nich temperatura mieści się w zakresie od 7 do 25°C. Można jednak spotkać je również przy chłodniejszych warunkach pogodowych. Do rozwoju kleszczy konieczne jest wilgotne środowisko, w którym powstają ich siedliska – w takich warunkach rozwijają się larwy i nimfy. Aktywność kleszczy mogą zwiększyć opady deszczu, które wpływają na wilgotność gleby. W okresie suszy mogą szukać innych obszarów bytowania lub ograniczyć swoją aktywność.

Gdzie występują kleszcze w Polsce?

Kleszcze występują na terenie całej Polski. Ze względu na ocieplenie klimatu, mogą stanowić zagrożenie nie tylko wiosną  i latem, ale praktycznie przez cały rok. Są szczególnie liczne w regionach o dużym zalesieniu oraz w pobliżu terenów wiejskich. Kleszcze obecne są także w miastach, dlatego powinieneś zadbać o zabezpieczenie Twojego psa przed kleszczami niezależnie od miejsca zamieszkania.

Największe populacje kleszczy w Polsce obecne są we wschodniej części kraju – w województwach podkarpackim, lubelskim oraz podlaskim. Z powodu migracji zwierząt, które mogą być żywicielami tych pasożytów, obecność kleszczy w poszczególnych regionach naszego kraju, może się zmieniać.

Jak uniknąć kontaktu z kleszczami?

Ze względu na zróżnicowane miejsca bytowania tych pasożytów, nie da się jednoznacznie wskazać, gdzie są kleszcze i po prostu unikać tych obszarów. Jeśli chcesz cieszyć się aktywnością ze swoim pupilem na świeżym powietrzu, koniecznie zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie. Dzięki tego typu produktom, których stosowanie jest równie ważne jak szczepienia profilaktycznie, możesz zabezpieczyć Twojego psa przed zarażeniem chorobotwórczymi drobnoustrojami podczas spacerów.

Dla psów dostępne są różne środki – jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań jest obroża na kleszcze Deltatic, która skutecznie chroni przed ukąszeniami kleszczy, muchówek i komarów. Biorąc pod uwagę, że kleszcze występują tak powszechnie, nie da się uniknąć kontaktu z nimi, ale dzięki obroży Deltatic możesz ochronić Twojego czworonoga przed ukąszeniami!