BABESZJOZA U PSA – wszystko co musisz wiedzieć o tej groźnej chorobie

Ukąszenie przez kleszcza to dla każdego posiadacza czworonoga nie lada zagrożenie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne konsekwencje może mieć ten niewinnie wyglądający atak. Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które odżywiają się krwią ludzi i zwierząt. W czasie żerowania na skórze, wprowadzają do organizmu ofiary toksyny i substancje zabezpieczające przed krzepnięciem krwi, co sprawia, że pobieranie krwi jest zwykle bezbolesne. Niestety, ukąszenie przez kleszcza niesie ze sobą ryzyko przeniesienia wielu groźnych chorób, w tym babeszjozy.

Co to jest babeszjoza?

Pierwotniak, który wywołuje chorobę, Babesia canis jest obecny w gruczołach ślinowych kleszcza. W momencie, w którym kleszcz zaczyna pobierać krew, wraz z enzymami ślinowymi, wpuszcza do rany pasożyty, które atakują krwinki czerwone. Po wniknięciu do organizmu psa, usadawiają się one w erytrocytach, gdzie zachodzi proces ich rozmnażania. Prowadzi to do niszczenia krwinek i rozwoju anemii. To jednak nie jedyne zagrożenie. Pierwotniaki wydalają również do krwi toksyny, które mogą powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych.

deltatic obroża na kleszcze

OBJAWY BABESZJOZY

Objawy babeszjozy na początku są mało charakterystyczne i łatwo je pomylić z innymi chorobami. Psy zaczynają być apatyczne, osowiałe i niechętne do ruchu, mogą mieć podwyższoną ciepłotę ciała oraz brak apetytu. Czajami towarzyszą im również wymioty i biegunka. W późniejszej fazie choroby, w moczu zwierzęcia obserwuje się zmianę koloru na ciemniejszy a nawet czerwony. Jest to charakterystyczny objaw i w przypadku jego wystąpienia należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Choroba ta, bez szybkiej interwencji lekarza weterynarii, może skończyć się śmiercią. Im szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym większe są szanse na wyleczenie pupila.

LECZENIE BABESZJOZY

Leczenie babeszjozy jest możliwe, kiedy zareagujemy odpowiednio szybko. Polega ono na podaniu leków zabijających pasożyta oraz farmakologicznym wzmacnianiu pracy nerek i wątroby, które są uszkadzane przez toksyny pierwotniaka. Bardzo istotna podczas leczenia jest także płynoterapia.

ZAPOBIEGANIE

Pamiętajmy, że zapobieganie chorobie jest znacznie łatwiejsze niż jej leczenie! Dlatego należy stosować odpowiednie środki ochrony przed kleszczami, takie jak obroże, preparaty spot on lub tabletki.  Należy pamiętać, że w obecnym klimacie kleszcze mogą występować cały rok, chociaż ich aktywność nasila się wczesną wiosną i późną jesienią, kiedy temperatura jest dla nich najbardziej optymalna. Zabezpieczanie zwierząt nie daje jednak 100% gwarancji i mimo to, należy dokładnie obejrzeć psa po powrocie ze spaceru.